Головна » 2016 » Квітень » 14 » Центр культури презентував збірник казок «Казки та легенди з-під Хустського замку»
18:34
Центр культури презентував збірник казок «Казки та легенди з-під Хустського замку»

Розпочав презентацію Віктор Шостак, етномузиколог, науковець-історик,  керівник народного фольклорно-етнографічного ансамблю «Ужгород». З учасниками колективу Людмилою Голінкою та Корнелією Калинич виконали низку запальних закарпатських,  румунських та угорських мелодій. Вони продемонстрували своє мистецтво гри на цимбалах, скрипці, а також на дримбі та телинці, що вже давно стало екзотикою.

Науковець Іван Хланта розповів про початок свого шляху як фольклориста, що розпочався в рідному Копашнові, ще зі шкільної лави. Він також ознайомив присутніх із історією казки, що налічує тисячоліття, акцентував увагу присутніх на її глибокому філософському змісті та виховній ролі. Він відзначив ключову роль фольклору у формуванні національної літератури. Доповідач також розкрив особливості манери розповіді казок відомих оповідачів Юрія Баняса, Петра Куртанича Дмитра Юрика та Михайла Майора.

Бібліотекар Андріана Гузак провела  мультимедійну презентацію «У гостях у казки», наукового доробку Івана Хланти та вікторини зі студентами коледжу на знання казок.

Заступник директора Обласного організаційно-методичного центру культури Оксана Попдякуник коротко ознайомила студентів із творчим доробком Івана Хланти і побажала йому нових творчих здобутків. До привітань приєдналась і  Марія Жабляк, викладач Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти та поет Михайло Бабидорич.

Бібліотекар Ужгородської міської бібліотеки для дітей «Казка» Олена Левко розповіла про народний літературно-мистецький музей у Копашнові, створений Іваном Хлантою, висловила вдячність за його наукову і педагогічну діяльність.

На завершення презентації студенти отримали збірки поезій закарпатських поетів, підготовлені до друку Іваном Хлантою з його автографом, а вчителі книгу «Пісня над Карпатами» про Заслужений академічний закарпатський народний хор.

Казки записані  в 1982 році фольклористом Іваном Хлантою від Юрія Баняса (1932–1984) із села Бороняво Хустського району. До збірки ввійшло понад 210 різножанрових казок –  героїко-фантастичних, соціально-побутових та родинно-побутових. Окрім казок, він уміщує легенди та перекази, бувальщини, билиці та анекдоти. Загалом – це понад 900 сторінок. Частина казок публікується вперше. До роботи над книжкою долучилася й завідувач редакційного сектору Обласного організаційно-методичного центру культури Марина Офіцинська, яка готувала тексти до друку.

Науковець проаналізував окремі казки Ю. Баняса, розкрив їхню тематику, сутність, відзначив характерні риси, барвисту, колоритну місцеву говірку  оповідача, його досконале володіння мистецтвом слова. Підсумовуючи свою оповідь про боронявського казкаря він відзначив, що Баняс – один із найвизначніших казкарів слов’янського світу, а його творчий спадок – це безцінний подарунок для України та українців.

Збірка «Казки та легенди з-під Хустського замку» адресована учням, науковцям, працівникам культури та всім шанувальникам народнопоетичної творчості. Вона дає нам чудову можливість полинути у чарівний світ казки, знову пережити свої дитячі емоції, поринути в безтурботне і щасливе дитинство.

Серед присутніх – студенти Ужгородського торговельно-економічного коледжу Київського національного торговельно-економічного університету, учителі курсів підвищення кваліфікації Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти та шанувальники народнопоетичної творчості.

Гарно провела презентацію бібліотекар відділу обслуговування Ужгородської центральної міської бібліотеки Андріана Гузак.

Володимир МИШАНИЧ,
провідний методист
Обласного організаційно-методичного центру культури

 

Переглядів: 379 | Додав: oomckuzh | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
avatar
Наша адреса
Закарпатський ООМЦК
вул. Волошина, 18
Ужгород, 880005+38(03122)34035 oomckuzh@gmail.com
Ми на мапі
Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури