Головна » 2018 » Травень » 3 » Розпочато прийом заявок
17:17
Розпочато прийом заявок

29 травня у приміщенні Середнянської дитячої школи мистецтв відбудеться ХVІ обласний конкурс українського художнього слова імені Івана Ірлявського «Моя весна».

Мета конкурсу –  вшанування пам’яті та популяризації літературної спадщини видатного поета, публіциста Івана Рошка (1919–1942) (псевдонім Ірлявський), виявлення та популяризації оригінальних за змістом і формою творів українських та закарпатських письменників і поетів, самобутніх авторів-виконавців, встановлення творчих контактів із представниками громадських і культурних організацій та творчих спілок.

Проводиться щорічно в третій декаді травня в селищі Середнє Ужгородського району на базі дитячої школи мистецтв.

У ньому беруть участь читці-декламатори культосвітніх установ області, учні та студенти середніх та вищих навчальних закладів, автори-виконавці, учасники поетичних студій, театрів та аматорських театральних колективів. Конкурсанти змагаються у чотирьох номінаціях: «поезія», «проза», «гумор», «власна творчість». Бажаним для виконання є твір І.Ірлявського, другий – за власним бажанням. За підсумками конкурсу визначаються лауреати.

Іванові Ірлявському належить чільне місце у громадському, суспільному та літературному житті як Закарпаття, так і всієї України 30-х–початку 40-х років ХХ століття. Іван Рошко (літературний псевдонім – Ірлявський)  народився 17 січня 1919 року у селі Ірлява на Закарпатті. Поет, публіцист, активний учасник і творець Карпатської України, боровся за відновлення державності Соборної України в умовах німецько-нацистської окупації.

Він рано пішов із життя (прожив усього 23 роки), але звершив багато. На тернистий шлях творця Іван Ірлявський ступив ще підлітком. Перша його книга вийшла друком, коли був дев’ятнадцятирічним юнаком. За життя видав три книги – «Голос Срібної Землі» (1938), «Моя весна» (1940), «Вересень» (1941). Четверта – «Брості» (1942) – побачила світ після його смерті. Усі книги видані у Празі, тому майже не потрапляли в окуповане Угорщиною Закарпаття. Ті ж, що дивом опинилися тут, були знищені угорським окупаційним режимом у 1939–1944 рр., а після 1944-го – радянським. Ім’я І.Ірлявського послідовно замовчували, кинувши у небуття, що обернулося непоправною шкодою для мистецького життя краю й України.

У передмові до книжки «Брості» відомий літературознавець Дмитро Федака пише: «Голос Івана Ірлявського – голос його Срібної Землі, – природний, без надривів і фальшу, як життя трударя-закарпатця мужнів від книги до книги й раптово обірвався на крутій висхідній до верховини».

Розстріляний гестапо 9 лютого 1942 року в Бабиному Яру під Києвом, після того, як навідріз відмовився редагувати колишню патріотичну газету «Українське слово» уже як пронацистську. Творчість І.Ірлявського вносить у літературний процес свіжий гірський струмінь, позначений мотивами любові до рідної землі та мужніми поривами до героїчного чину.

Пам’яті талановитого поета 2003 року на Ужгородщині в смт Середнє, що неподалік його рідного села Ірлява, започатковано обласний конкурс українського художнього слова імені Івана Ірлявського «Моя весна». Ідея його проведення належить відомим письменникам краю Галині Малик та Олександрові Гаврошу. Засновники конкурсу – департамент культури Закарпатської облдержадміністрації, КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» ЗОР, відділ культури Ужгородської райдержадміністрації, Середнянська дитяча школа мистецтв; співорганізатор – асоціація творчих жінок Закарпаття «Нова форма».

Положення і заявку-анкету завантажити тут.

Переглядів: 106 | Додав: oomckuzh | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Наша адреса
Закарпатський ООМЦК
вул. Волошина, 18
Ужгород, 880005+38(03122)34035 oomckuzh@gmail.com
Ми на мапі
Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури