Головна » 2016 » Серпень » 4 » У клубі села Бороняво відбулася презентація книжки «Казки та легенди з-під Хустського замку»
18:03
У клубі села Бороняво відбулася презентація книжки «Казки та легенди з-під Хустського замку»

Казки записані  в 1982 році відомим фольклористом Іваном Хлантою від Юрія Баняса у селі Бороняво Хустського району. До книжки ввійшло понад 210 текстів. Зокрема, це казки про тварин, героїко-фантастичні, соціально-побутові та родинно-побутові. Окрім казок, вміщено також легенди,  перекази, бувальщини, билиці, притчі та анекдоти. Загалом це понад 900 сторінкова фундаментальна, унікальна книжка. Кілька текстів казок публікувалося раніше. З іншими читач знайомиться вперше.

Відкрила презентацію директор Боронявської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Василина Попадинець. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять Юрія Баняса. Після цього двоє учнів, онуків казкаря, від учасників презентації віднесли вінок на його могилу.

Академік Академії наук вищої школи України, заслужений діяч мистецтв України, провідний методист Обласного організаційно-методичного центру культури Іван Хланта розповів про свою роботу над книжкою, її упорядкуванням, підготовкою текстів до друку, про пошуки спонсорів, які б допомогли опублікувати згаданий фундаментальний збірник. Науковець відзначив, що життєвий шлях Юрія Баняса містить високий урок духовної посвяти, засвоїти який нам було б не зайве. Бо ж не тільки зберіг любов до рідної землі, до духовних надбань народу, а й невтомно прищеплював ці святі почуття молоді і всім, хто слухав його розповіді, у які щиро, бентежно, повносило переливав свою чисту душу. Фольклорист звернувся з проханням до інтелігенції села Бороняво – створити в школі чи в будь-якому іншому приміщенні «Музей закарпатських казкарів», для чого є достатньо матеріалів. Цю благородну думку підтримали всі присутні в залі.

Директор Обласного організаційно-методичного центру культури Ганна Дрогальчук відзначила, що з прочитаних творів презентованого збірника випливає справжнє благородство Ю. Баняса – великодушність, лицарство, шляхетність, аристократизм і разом з тим одвічний поділ на любов – ненависть, доброту – зло, милосердя – жорстокість, красу – потворність. А казкові образи захоплюють увагу слухачів високою безкорисливістю, самовідданим служінням народові, збагачують людські душі, ведуть до високої моральної чистоти і людяності.

Заслужений учитель України, голова Хустського районного товариства української мови ім. Т. Шевченка «Просвіта» Христина Шкробинець помітила насамперед у казках їх пізнавальну та виховну функції, бо вони застерігають від таких рис, як зарозумілість і хитрість, лінощі і заздрість, ненажерливість і безсоромність, вчать співчутливо ставитися до скривдженого й допомогти йому, що зло багатолике. Воно може виявлятися в недобрих учинках, лихих думках і словах, злих намірах і бажаннях. Тому й боротьба зі злом повинна бути постійною й безкомпромісною і увінчуватися перемогою й утвердженням добра. Педагог відзначила величезну роботу, проведену науковцем, його змістовну передмову, а також високий поліграфічний рівень видання.

Голова Хустського районного літературного об’єднання «Верховинська плеяда», знаний поет Василь Білич переконливо стверджував, що казки презентованого збірника формуватимуть у дітей потребу бути чуйною, уважною, великодушною, морально красивою, працьовитою людиною.

Викладач Виноградівського політехнічного державного коледжу, поет Михайло Лісіцкі звертав увагу на те, що в казках показано працю важливою для суспільства як з погляду створення матеріальних і духовних цінностей, так і тим, що в процесі її людина зростає фізично, морально, інтелектуально. У багатьох казках розповідається про трудівників-героїв, які у фізичному, інтелектуальному і моральному відношенні незрівнянно вищі від усякого роду нероб.

Член Національної спілки журналістів України, керівник Виноградівського відділення громадської організації Міжнародної Академії Літератури і Журналістики та літературного об’єднання «Диво моє калинове» Марія Конкіна з міста Виноградів резонно доводила, що твори у презентованій книжці читабельні, захоплюючі та інтригуючі. Як читач візьме її в руки, вже не може випустити, не дочитавши до кінця. Відчувається, що творча фантазія оповідача просто невичерпна. Він добивається того, особливо у чарівних казках, щоб події розвивалися калейдоскопічно-швидко, а картини і сцени миготіли перед внутрішнім зором слухача-читача. Безумовно, для цього потрібний неабиякий хист, талант оповідача, певний досвід, добре знання законів жанру казки.

Педагог і поет із села Хижа Виноградівського району Іван Ісаєвич прочитав два вірші, присвячені Юрієві Банясу та Іванові Хланті.

Директор Закарпатської рибоводної станції, активний громадський діяч, спонсор презентованої книжки «Казки та легенди з-під Хустського замку» Василь Клованич справедливо наголосив, що казки Юрія Баняса беруть свої витоки з історії краю горян, від простої, але мудрої селянської філософії, в основі якої розум, доброта, внутрішній протест проти неправди, від високої родинної моралі, де на першому місці стоїть незрадлива любов до батьків. Він висловив побажання, що на таку змістовну і потрібну розмову про казки варто було запросити більше молоді.

Учениця восьмого класу Вероніка Хланта Ужгородської загальноосвітньої школи № 6 імені Василя Ґренджі-Донського продекламувала вірші Василя Вовчка «У Копашнові на згірку» та Івана Гарастея «Народна казко! Світе колисковий!», присвячені народній казці та тим особистостям, які її шукають поміж обдарованих носіїв фольклору і популяризують.

Учитель української мови та літератури Боронявської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Мирослав Росоха пригадав той час, коли він ще з дитячих літ слухав казки Ю. Баняса і розповіді про нього односельчан та  Івана Хланти.

Своїми спогадами про оповідача Юрія Баняса поділилися односельчанин Петро Ковчар. Він розповів також цікаву казку, яку йому довелося чути від знаного казкаря і яку добре пам’ятає ще й нині.

 Донька казкаря – Тетяна Спілко (Баняс) – звернула увагу на доброту, щирість свого батька, його любов до народнопоетичної творчості, а також, як і переважна більшість  виступаючих, висловила глибоку подяку всім присутнім на презентації книжки «Казки та легенди з-під Хустського замку» і насамперед спонсорам видання – голові Хустської міської ради Володимирові Кащуку та директорові Закарпатської рибоводної станції  Василеві Клованичу.

Семен МЕЛЬНИК,
член Національної спілки фотохудожників України
Фото автора

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Переглядів: 974 | Додав: oomckuzh | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Наша адреса
Закарпатський ООМЦК
вул. Волошина, 18
Ужгород, 880005



+38(03122)34035 oomckuzh@gmail.com
Ми на мапі
Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури