Головна » Фестивалі, конкурси, свята » «Коляди в Старому селі»

Обласний фестиваль «Коляди в Старому селі»

Проводиться  з 2011 року у січні на території Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Передісторія фестивалю сягає у 1989 рік, коли вперше відбувся огляд колядок та вертепів. Починання закарпатців було підтримано і в сусідніх областях України. У січні 1992 року у м.Чернівці пройшов регіональний фестиваль колядницьких колективів західних областей Україні, де виступили  колективи із Закарпаття і були визнані найкращими. Декілька років поспіль такі огляди проводилися одночасно у містах Ужгород та Мукачево.  

 

Мета фестивалю – збереження та популяризація колядок та вертепних дійств, що здавна побутують і поширені в багатьох районах області.

У програмі фестивалю святкове богослужіння у Шелестівській церкві Святого Архангела Михаїла, ярмарок-продаж творів народних умільців Закарпаття, виконання оригінальних колядок та вертепних дійств, що представляють багатонаціональну культуру нашого краю. У змаганні беруть участь колективи різних релігійних конфесій та національних меншин Закарпаття.

Вертеп (бетлегем) – театралізоване дійство, в основу якого покладено Євангельське оповідання про народження Ісуса Христа, стало  однією з найкращих оздоб Різдва, традицією, яку ми зберігаємо вже понад чотири століття. Перший вертеп – це нерухомий італійський театр «презепіо» (1223), приводом до постановки якого став переказ, згідно якого ясла, про які сказано в Євангелії, були перевезені до Риму, заключені у срібний ковчег і сховані у підземній галереї одного з римських храмів. Щороку на Різдво їх виставляли перед віруючими для огляду. Пізніше історія появи Спасителя знайшла продовження в одному з різновидів французького середньовічного театру ляльок –   «креш», а згодом і у Польській «шопці» (XVІ–XVІІ ст.), яка зародилася, як частина церковного богослужіння  (у XVІ ст. постав звичай під час різдвяних свят виставляти у церквах ясла з дерев’яними фігурками, що зображували персонажів євангельської розповіді про народження Ісуса). Вистави шопки розігрувалися у двоярусній шухляді; діяли стрижневі ляльки «на потиках» (паличках), яких лялькарі пересували за допомогою прикріпленого знизу дроту по щілинах підлоги шухляди. Різдвяні вистави спочатку носили релігійно-містерійний характер, але згодом до них були введені побутові і сатиричні сценки, а самі статичні вертепи переходять до рук виконавців, які й починають ходити з ними по домівках і колядувати.

За твердженням дослідників цього виду театрального мистецтва (І.Франка, М.Возняка), в Україні він з’явився наприкінці XVI століття. Іван Франко аргументовано доводить, відмінність українського вертепу від подібного дійства на теренах інших держав, адже  наша вертепна драма виникає одночасно із польською шопкою, навіть раніше (відомості про перші вертепні вистави в Україні сягають 1591 року). Звичай колядувати на Різдво із обрядовою зіркою і козою, переодяганням та використанням масок коріниться у культурі Київської Русі, хоча практика театралізованого відтворення біблійних сюжетів під час церковної служби (літургійна драма) стає поширеною в добу Середньовіччя.

 

Категорія: «Коляди в Старому селі» | Додав: oomckuzh (20.07.2015)
Переглядів: 959 | Рейтинг: 3.7/3
Всього коментарів: 0
avatar
Наша адреса
Закарпатський ООМЦК
вул. Волошина, 18
Ужгород, 880005



+38(03122)34035 oomckuzh@gmail.com
Ми на мапі
Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури