Народний аматорський етнографічний музей

Керівник – заслужений майстер народної творчості України Наталія Стегура

Народний аматорський етнографічний музей, який діє у складі Обласного організаційно-методичного центру культури, був відкритий 4 листопада 2010 року у рамках святкування 65-річчя з дня створення Закарпатського обласного будинку народної творчості (нині Обласний організаційно-методичний центр культури).

Музей створений з метою збереження, вивчення пам’яток історичної, матеріальної та духовної культури, народного мистецтва і залучення громадян до національної й світової історичної і культурної спадщини і є структурним підрозділом установи, у складі якої він діє. Музей такого типу є  одним із перших в Україні, нині нараховує понад чотири тисячі експонатів.

Музей складається з таких відділів: історія розвитку клубної справи на Закарпатті; народні ремесла, образотворче мистецтво; методичні видання на допомогу колективам художньої самодіяльності; колекція сценічних костюмів колективів художньої самодіяльності усіх регіонів Закарпаття. 

У відділі історія розвитку клубної справи на Закарпатті зберігаються паспорти клубних закладів області, інформація про діяльність закладів культури клубного типу (в архіві установи є звіти про роботу клубних закладів області, починаючи з 1952 року і донині). Також представлено технічні засоби: друкарська машинка «Москва» 50-х років, магнітофони, програвачі, слайдоскопи, відеокамери, фотоапарати, а також фільми, зняті народною аматорською кіностудією «Едельвейс» у 80-х роках минулого століття (режисер З.Малош).

В одній із кімнат експонуються зразки виробів, що презентують народні ремесла Закарпаття: вишивку, ткацтво, лозоплетіння, гончарство, кераміку, інкрустацію, різьбу по дереву та інші.

На окрему увагу заслуговують роботи самодіяльних художників (А.Сакалош, Л.Паулик, К.Ковган, О.Рибалко, Ф.Коложварі та ін.),  виконані у різних жанрах образотворчого мистецтва.

Кожен район подарував для музею один сценічний костюм колективу художньої самодіяльності, зокрема Рахівський район – ансамблю пісні і танцю «Лісоруб»;  Воловецький район – ансамблю пісні і танцю «Плай»; Іршавський район – народного обрядово-фольклорного ансамблю «Іршавська родина».

У музеї зберігаються народні музичні інструменти Закарпаття: трембіта, сопілка, дримба, скрипка, цимбали, бубон, кларнет, баян та інші.

В окремій кімнаті знаходяться збірники пісень, методичні та нотні видання, на допомогу колективам художньої самодіяльності, каталоги тощо.

Родзинкою музею є перша книга наказів 1945 року,  рукопис І.Мартона, гармошка 1880 року, музичні видання 1945 року тощо.

У грудні 2013 року музею було присвоєно звання «народний аматорський».

Наша адреса
Закарпатський ООМЦК
вул. Волошина, 18
Ужгород, 880005



+38(03122)34035 oomckuzh@gmail.com
Ми на мапі
Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури