Головна » Фестивалі, конкурси, свята


Обласний фестиваль русинської культури «Червена ружа» проводиться з 1998 року в жовтні за ініціативи спілки громадських організацій «Народна рада русинов Закарпаття» здебільшого у місті Мукачево. У фестивалі беруть участь аматорські колективи краю та гості з-за кордону.

Обласне свято словацького народного мистецтва «Словенска веселіца»  традиційно відбувається у вересні. Вперше було проведено у 1990 р. у селі Сторожниця Ужгородського району.

У яскравому і барвистому намисті фольклорних свят народного мистецтва, які побутують на теренах нашого багатонаціонального краю, – фестиваль угорського мистецтва займає особливе місце своєю самобутністю, щирістю і відданістю стародавнім традиціям.

Свято духової музики та марш-парад духових оркестрів  – це своєрідний огляд та демонстрація творчих досягнень аматорських та професійних духових оркестрів. Мета – популяризація духової музики та активізація роботи духових оркестрів краю. Засновниками культурно-мистецької акції є управління культури Закарпатської облдержадміністрації та Обласний організаційно-методичний центр культури. Свято традиційно проводиться у травні.

Обласний фестиваль фольклору та етнографії «На Синевир трембіти кличуть» у Закарпатській області започатковано у 2001 році. Мистецька акція проводиться у літню пору на території Національного природного парку «Синевир» біля високогірного озера Синевир, що є одним із семи чудес України, яке знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря, неподалік від села Синевир Міжгірського району. Це казкове озеро приваблює широку громадськість не тільки нашого краю, але й закордонних туристів.

«Червона Рута» – один із найпрестижніших фестивалів сучасної молодіжної музики, започаткований у 1989 році у місті Чернівці. Його мета – пошук і розкриття творчих здібностей молодих авторів і виконавців, створення нових стилів у популярних жанрах української музичної культури, дальший розвиток сучасної української пісні.

Конкурс-фестиваль започаткований 2004 року громадською організацією Всеукраїнський союз жінок-трудівниць «За майбутнє дітей України» при підтримці Міністерства соціальної політики. Мистецький захід проводиться за ініціативи департаменту соціального захисту населення Закарпатської облдержадміністрації та Обласного організаційно-методичного центру культури. Мистецька акція уже стала традиційною і демонструє кращі зразки дитячої творчості.

Фестиваль започатковано у 2010 році. Проходить він  у Боздоському парку в місті Ужгород. Особливість цього свята в тому, що відбувається воно напередодні Великоднього посту. «Ужгородська ПАЛАЧІНТА» – це гастрономічний фестиваль із різноманітною культурною та розважальною програмою, що поєднує українські і закарпатські традиції та сучасні тенденції. Назва фестивалю – «палачінта» (від угорськ. «palacsinta»), що у перекладі означає «млинець».

Перший фестиваль відбувся у 1999 році у приміщенні Хустського районного будинку культури. Проводиться раз у два роки і покликаний сприяти подальшому розвитку драматичного мистецтва, виявленню та популяризації оригінальних за змістом і формою театральних постановок,  встановленню творчих контактів між театральними колективами різних регіонів області  та збереженню мистецької спадщини режисера, педагога, заслуженого працівника культури України Всеволода Майданного.

Фестиваль започаткований у 2005 році і проводиться на базі Берегівського міського будинку культури. Організатори заходу –  управління культури, молоді і спорту виконкому Берегівської міської ради, народний  український театр Берегівського міського будинку культури. Співорганізатори – управління культури Закарпатської облдержадміністрації, Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури.

Започаткований 13 березня 2009 року у місті Хуст у рамках святкування 70-річчя Карпатської України. Проводиться щороку у березні протягом трьох днів як данина пам’яті подіям, які відбулися 15 березня 1939 року у місті Хуст. У цей день на засіданні Сойму Підкарпатської Русі Карпатська Україна була проголошена незалежною державою. Однак вона проіснувала недовго, бо наступного дня була окупована гортіївською Угорщиною. На захист молодої держави виступили гімназисти, які були розбиті регулярними угорськими військами. Бій відбувся на Красному полі, що неподалік від міста Хуст (поблизу села Рокосово).

Перший фестиваль ковальського мистецтва та народних промислів «Гамора» був започаткований у 2007 році. Старовинна кузня у селі Лисичово на Іршавщині поєднує вогонь, метал і воду. Водяна кузня не тільки кує сільськогосподарський реманент, а ще є і пам’ятником XIX століття. На цьому місці, де людям здавна помагає стрімка річка Лисичанка, ще три століття тому була папірня графа елекі. Тоді вперше було використано силу води, яка приводила в рух вісім валів.

Відкритий фестиваль-конкурс традиційного мистецтва «Яворові гуслі» започаткований  2009 року і проводиться у селі Драгово Хустського району. Засновник фестивалю-конкурсу – громада села Драгово, організатори – управління культури Закарпатської облдержадміністрації, Хустська райдержадміністрація, Обласний організаційно-методичний центр культури, відділ культури та туризму Хустської райдержадміністрації.

Обласне свято румунського народного мистецтва традиційно проводиться у Тячівському і Рахівському районах, бо саме там компактно проживає румунське населення. Уперше свято румунської культури «Мерцишор» відбулося з ініціативи Соціально-культурного товариства румун Закарпаття ім. Джорджа Кошбука у 1990 році. З 1999 року проводиться як обласне свято румунського народного мистецтва.

Відкритий фестиваль мистецтв «Перечинщина скликає таланти» започаткований у 2012 році і проводиться на території Перечинського району.

Фестиваль започаткований у жовтні 2000 року і проводиться раз у два роки в будинку культури селища Великий Бичків Рахівського району Закарпатської області.

Справедливо Карпатський регіон вважають царством коломийок. І  це не випадково. Адже вона, як жоден інший пісенний жанр, розмаїта. Без перебільшення, коломийка могла би бути своєрідним символом Карпатської землі, його розпізнавальним знаком на карті світу.

Першу лемківську ватру на Закарпатті запалили у вересні 2010 року в урочищі Термачув (с.Забрідь) Великоберезнянського району. Уже чотири роки поспіль обласний фестиваль лемківського народного мистецтва проводиться у селі Кострино Великоберезнянського району (база відпочинку «Красія»). Ця подія – незабутнє свято для краян та гостей, які бережуть у серцях народні традиції та звичаї, вважаючи їх оберегами національної духовності.

Іванові Ірлявському належить чільне місце у громадському, суспільному та літературному житті як Закарпаття, так і всієї України 30-х–початку 40-х років ХХ століття. Іван Рошко (літературний псевдонім – Ірлявський)  народився 17 січня 1919 року у селі Ірлява на Закарпатті. Поет, публіцист, активний учасник і творець Карпатської України, боровся за відновлення державності Соборної України в умовах німецько-нацистської окупації.

Проводиться  з 2011 року у січні на території Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Передісторія фестивалю сягає у 1989 рік, коли вперше відбувся огляд колядок та вертепів. Починання закарпатців було підтримано і в сусідніх областях України. У січні 1992 року у м.Чернівці пройшов регіональний фестиваль колядницьких колективів західних областей Україні, де виступили  колективи із Закарпаття і були визнані найкращими. Декілька років поспіль такі огляди проводилися одночасно у містах Ужгород та Мукачево.  


1-20 21-21
Наша адреса
Закарпатський ООМЦК
вул. Волошина, 18
Ужгород, 880005



+38(03122)34035 oomckuzh@gmail.com
Ми на мапі
Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури