Відкрив зустріч директор ліцею заслужений працівник освіти України Василь Васильович Ковбаско. Бібліотекар ліцею Валерія Голомб та учень 32 групи трактористів, заступник голови учнівської ради Василь Мигович розповіли присутнім у залі про життя, творчість та діяльність науковця.
Присутні на зустрічі з цікавістю слухали виступ Івана Васильовича про його захоплення українським фольклором ще з шкільної лави, у молоді роки, студентське життя, навчання в аспірантурі. Та особливий інтерес педагогів та учнів викликала розповідь митця про його багатогранну творчість. Так, ще у далекому 1989 році накладом у 265 тисяч примірників вийшов об’ємний том (418 сторінок) «Казки Карпат», зібрані та впорядковані Іваном Васильовичем. У 1991 році він видав унікальну книгу «Оскар Кольберг. Казки Покуття», 250 тисяч примірників якої миттєво розійшлися по всій Україні і державах колишнього СРСР.
У часи незалежності, в 90-х роках минулого століття, практично щорічно виходять у світ нові видання казок Івана Хланти, які він коротко охарактеризував: «Розумниця» (1992 – жінка в українських соціально-побутових казках), «Мамине серце» (1993 – українські народні героїко-фантастичні казки), українські народні соціально-побутові казки «Трапила коса на камінь (1993), «Казки про бідних і багатих» (1994), «Добра наука» (1995 – українські народні казки, записані від Дмитра Юрика). Далі були «Казки та легенди з-під Хустського замку (2016 – записані з уст Юрія Баняса). Цей перелік можна б продовжувати (бо Іван Васильович видав 20 збірників казок), але і цього достатньо, щоб уявити, яку титанічну працю вклав він, щоб зберегти для теперішніх і майбутніх поколінь один із найцінніших духовних скарбів – народну казку.
Варто тільки навести географію пошуків українського фольклору Івана Васильовича. За невтомну працю його добре знають на Пряшівщині, у Кошице (Словаччина), Сату-Маре, Баю-Маре, Банаті, Бухаресті (Румунія), Новому Саді (Сербія), прикордонних регіонах Польщі, в Сполучених Штатах Америки за океаном, на Кубані в Росії.
Тож зустріч пройшла в теплій, доброзичливій атмосфері та мала яскраво виражений виховний і просвітницький характер. Іван Васильович відповів на численні запитання педагогів та учнів ліцею і подарував навчальному закладу нещодавно видану книгу про своє рідне село – «Моє Копашново».
Олександр Кумечко,
заступник директора ДПТНЗ «Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича»
з виховної роботи
|